Novinky

Ušij tašku, zaměstnej člověka 2017

Benefice pomáhá lidem, kteří přesto, že pracovat chtějí, zaměstnání hledají stále velmi těžko. Na vině bývají bariéry a předsudky zaměstnavatelů, obtížné slaďování práce a rodiny, nízké sebevědomí i různá společenská očekávání od žen i mužů. Kampaní nabádáme k solidaritě a vzájemné pomoci. „Mít práci“ totiž (bohužel) nemusí být stavem definitivním. Jednou pomůžete vy, podruhé Kašpar vám. (Pokračování textu…)

Rozvojový program „Firma“

Toužíte po lepším místě? Hledáte práci a pořád se Vám ji nedaří získat? Někdy pomůže podívat se na problém z druhého konce. V této skupinové aktivitě se karty obrací – ocitáte se v roli zaměstnavatele, který poptává nového člověka. Co od posily do týmu čekáte? Jaké by měl/měla mít dovednosti? Jak by se měl/měla prezentovat? Co byste kandidátovi/kandidátce o místo ve Vaší firmě určitě neodpustila? Když se Vám podaří získat odpovědi na tyto otázky, možná současně objevíte klíč k Vašemu vlastnímu úspěchu na trhu práce.

 • Na vlastní kůži si uvědomíte, co hraje roli při výběru lidí.
 • Aktivně přistoupíte ke svým přednostem a slabým stránkám.
 • V bezpečném prostoru skupinové aktivity si natrénujete, co Vám zatím dělá největší potíže.
 • Zkušenost ze hry zúročíte ve svém vlastním osobním portfoliu a při sebeprezentaci.
 • Modelová situace osvobozuje od reality a umožňuje Vám podívat se na sebe z nadhledu.

Skupinová aktivita pro 4 osoby. Program je pro ženy v rámci projektu Liberecko spravedlivější k zaměstnávání žen bezplatný. Hlídání Vašich dětí zajistíme v naší vybavené herně.

Termín: 21. 8. + 23. 8. + 25. 8. 2017 v čase 9:00 – 13:00 hodin

Kde:  Centrum Kašpar, z.s., Kašparova 73, Liberec 25, z centra 10 minut busem č. 13, 24, 26

Kontakt a přihlášky: simona.zemanova@centrum-kaspar.cz, tel.: 605 233 961

Program je součástí projektu Liberecko spravedlivější k zaměstnávání žen.

Zážitkový program Management rolí

O slaďování pracovních a soukromých rolí toho bylo mnoho napsáno. Teorie není špatná věc, ale někdy pomůže si věci vyzkoušet na vlastní kůži. Jestli si rádi hrajete, jste v této skupinové aktivitě na správné adrese. (Pokračování textu…)

Přijmeme nové kolegy a kolegyně na hlídání dětí v herně Centra Kašpar.

Jste hraví a máte rádi děti? Tým našich chův se těší na nové kolegyně a kolegy.

Co u nás budete dělat?

 • Hlídat malé děti klientů a klientek Centra Kašpar
 • Pečovat o jejich hygienu, asistovat při stolování
 • Připravovat a aktivně se účastnit programu pro děti
 • Komunikovat s rodiči a zástupci dítěte
 • Dbát na bezpečnost a zdraví svěřených dětí

 

Co by vám nemělo chybět?

 • Láska a respekt k dětem, pečlivost, spolehlivost a tolerance
 • Zkušenost práce s malými dětmi
 • Dokážete nést odpovědnost za svou práci a kolegové/kyně se na vás mohou spolehnout
 • Umíte pracovat v týmu a být oporou svým kolegům/yním
 • Jste pozitivní, komunikativní a vstřícný/á
 • Máte čistý trestní rejstřík

 

Na co se u nás můžete těšit?

 • Kamarádský kolektiv (máme rádi neformální akce)
 • Možnost podílet se na naplňování smysluplné vize organizace
 • Vstřícné pracovní prostředí
 • Metodickou podporu
 • Podporu při slaďování pracovního a osobního života (pružná pracovní doba)
 • Pracoviště v Liberci
 • Dohodu o pracovní činnosti
 • Výše odměny dle odpracovaného času

 

Pokud vás nabídka zaujala, zašlete strukturovaný životopis a motivační dopis nejpozději do 31. 7. 2017 na e-mail kariera@centrum-kaspar.cz. Do předmětu e-mailu uveďte název pozice, o kterou se ucházíte.

U veškerých dokumentů zaslaných naší společnosti uvádějte souhlas se zpracováním osobních údajů v databázi naší společnosti.

Kontaktní osobou pro uvedenou pracovní pozici je Ivana Sulovská.

Mluvme nahlas o xenofobii

V červnu jsme pro školní třídy uskutečnili další blok programu Mluvme nahlas o xenofobii. Program je zaměřen na prevenci nežádoucích projevů xenofobie, sexismu, heterosexismu a homofobie. V otevřené a přátelské atmosféře upozorňujeme na konkrétní negativní důsledky genderově stereotypního smýšlení. Jde například o šikanu, kyberšikanu, poruchy příjmu potravy, domácí a sexuální násilí či diskriminace.

Učíme děti, jak se dopadům takového chování účinně bránit.

Přiblížujeme dětem, jak ve svém okolí rozpoznat různé formy předsudečného myšlení a netolerance jinakostí. Na konkrétních příkladech z médií a veřejného prostoru dětem vysvětlujeme, co jsou stereotypy, předsudky či diskriminace a jakých skupin lidí se v praxi nejčastěji týkají.

Další blok programů se uskuteční na podzim.

Termín: 26.9., 5.10.2017 – v čase 10:00 – 11:30 hodin

V případě zájmu se neváhejte na programy objednat na email: petra.hottmarova@centrum-kaspar.cz.

Program je díky dotaci Fondu zdraví a prevence Statutárního města Liberec zdarma.

 

Zpravodaj Letem kašpařím světem č. 1/2017

S blížícím se koncem školního roku jsme tu s další várkou informací a inspirace.

Aktuální vydání Zpravodaje si stáhněte ZDE.

 • Jak funguje firemní ombudsman?
 • Jak trénovat sladění životních rolí?
 • Kde získat vzdělávání i s kariérním plánem?
 • Vyzkoušejte zbrusu nové zážitkové programy.
 • Přihlaste děti na letní tábor s Dětskou televizí.

 

 

 

Rozhovor s tváří Zpravodaje č. 1/2017 Ing. Dobroslavou Šídovou

 

Žena slaďující mnoho pracovních i soukromých rolí, Ing. Dobroslava Šídová, HR manažerka, EMERGE, a.s.

 

O svém zaměstnavateli říká, že je společensky odpovědný. Dobroslava Šídová naplňuje tato slova především svým entuziasmem, pracovním nasazením a snahou vyjít lidem v rámci možností vstříc. Více jak 50 % všech zaměstnaných EMERGE, a.s. totiž tvoří lidé se zdravotním znevýhodněním. Ve snaze maximálně začlenit každého člověka do výroby jí pomáhá také ombudsman společnosti.

Zřízení pozice firemního ombudsmana není běžné opatření péče o vlastní lidi. Jak Vám pomáhá v personální práci?

Ombudsman je uchem firmy. Jeden bez druhého nemůžeme fungovat.  Zprostředkovává mi zpětnou vazbu od lidí z provozu a zároveň si drží svoji nezávislost. Vedoucí nemají vždy na všechno čas. Ombudsman chodí po firmě, vnímá a pomáhá problémy řešit. Někdy to jsou drobnosti a někdy jde o zásadní věci. Řeší exekuce, oddlužení, v tom je hodně zkušený. Dokáže rychle posoudit konkrétní situaci a najít účinnou pomoc.

Díky úzkému kontaktu s lidmi mapuje jejich potřeby a pomáhá tam, kde je to zapotřebí. Podpora našich lidí prostřednictvím nezávislého ombudsmana je důležitým zaměstnaneckým benefitem u nás.

Nejste chráněná dílna, u vás se pracuje jako všude jinde, přitom dokážete dávat práci zdravotně znevýhodněným lidem podle jejich možností. Jaký je ten Váš recept na sladění potřeb lidí a požadavků výroby?

Neexistuje jedno spásné řešení, umění je dobře to vyvážit. Právě službu ombudsmana pro naše zaměstnané ženy a muže vnímáme jako jeden ze způsobů stabilizace lidí. Našich zaměstnaných a zvláště těch dobrých si vážíme. Každá doba si žádá trochu jiný přístup, hodně se to vyvíjí, musíme pružně reagovat. Nyní je hodně lidí v exekucích. Osvědčuje se lidem pomáhat, znát jejich konkrétní potřeby a pečovat o ně.

Jaká byla vaše cesta k pozici, kterou zastáváte?

Většina žen, které dokáží uřídit svoji rodinu, jsou rodinnými manažery a dokáží dobře řídit i v práci. Je tam spousta souvislostí. Rozhodně dovednosti zužitkujete na obou stranách. Chce to trochu odvahy chopit se příležitosti, když ji život přinese. Učila jsem se, dívala se kolem sebe a měla štěstí na kolegy a nadřízené.

Jakého svého úspěchu si ceníte?

Vážím si toho, že se podařilo vybudovat opravdu kvalitní tým, který je podporou pro vedení a celou firmu. Jsou to lidé, kteří spolupracují, komunikují a práci mají jako poslání. Vždycky je znát, když lidé dělají práci rádi. Zároveň dbám na dodržování zákonů a vedu k tomu své kolegy a kolegyně. Situace není jednoduchá, ale důležitá je vůle chtít. Na výrobní firmu nemáme vysokou fluktuaci, a to je také skvělý výsledek.

Co Vás osobně v profesi drží nad vodou?

Asi ta rozmanitost, baví mě nové situace, možnost učit se a posouvat. Nedovolí mi to ustrnout. Pro mě osobně je vzdělání a růst obrovským benefitem. Stojaté vody a vyjeté koleje mi příliš nevyhovují. Mám ráda různorodost v práci.

Je podle Vás potřeba věnovat se otázkám rovných šancí na trhu práce?

Řekla bych, že to je dokonce nezbytnost. Jak se společnost vyvíjí, tak toho bude čím dál tím víc, těch odlišností a různorodostí. Jsme společnost v mnohých ohledech konzervativní, myslím si, že tyto otázky budou nabývat na důležitosti. Vidíme to všude kolem sebe.

U nás ve firmě neděláme rozdíly mezi lidmi, nezáleží na zdravotním omezení, ale spíše na osobnostním nastavení. V kvalitě nebo i v množství práce rozdíly téměř nejsou, důležitý je postoj každého člověka a ten nezáleží na zdravotním stavu. Hodně lidí se zdravotním omezením si práce opravdu váží, pracují rádi a dobře.

Proč jste se jako společnost rozhodli podporovat regionální organizaci, která pomáhá lidem znevýhodněným na trhu práce na základě genderového, nikoli zdravotního znevýhodnění?

Líbí se nám práce, kterou děláte. Považujeme ji za velmi prospěšnou. Pomáháte lidem, aby se vrátili do pracovního procesu a byli firmám přínosem. My pomáháme lidem tím, že je zaměstnáváme a vy jim pomáháte zase jiným způsobem, připravujete je pro zaměstnavatele. To my dost dobře dělat nemůžeme. Velmi jsme ocenili, že to dělá někdo jiný a nepřímo tak pomáhá zaměstnavatelům. V tom vidím tu spojitost a Vaši přidanou hodnotu. Rovné šance na trhu práce vnímáme jako důležité téma.

Jak vnímáte postavení mužů a žen v naší společnosti?

Hodně se o tom mluví. Co se týká mezd, víme dle výzkumů, že to stále není vyrovnané, že ženy mají na stejných pozicích nižší platy než muži. Co se týká pracovních možností žen, tak vnímám kontinuální pozitivní změny. Ženy u nás čím dál tím častěji pracují v oborech a na pozicích, které dříve bývaly téměř výhradně mužské, a řekla bych, že ženy, které o to stojí, mají dnes velmi dobré šance práci nebo pozici, o jakou mají zájem, získat.  Protože jsem žena, tak bych řekla, že ne vždy o to ale ženy stojí, a na to bychom neměli zapomínat. Každý by měl mít možnost svobodně si zvolit vlastní životní cestu. Důležité je zachovat si respekt k odlišnostem. Ženy jsou trochu jinak nastavené než muži, jsou více empatické a více si věci připouští. Muži mají zase jiný úhel pohledu. Každý z nás má něco svého, něco mu jde lépe a je to tak dobře. Každý ať dělá, na co se cítí. Ta vyváženost různých pohledů i ve firmě je výborná. Každý si totiž všímáme něčeho jiného, klademe důležitost na jiné oblasti a když to dáme dohromady, tak to je přesně to, co je zapotřebí.

Pokud by to bylo ve vašich silách, jak byste podpořila ženy v zaměstnání?

To je strašně těžká otázka, chce to osvětu a vzdělávání. Ženám bych vzkázala, aby se nebály. Musí se potkat více věcí, aby se dostavil úspěch.  Je třeba být připravená a pokud o to stojím, tak příležitost uchopit.

Co je pro Vás podstatné v pracovním životě?

Důvěra a podpora mého nadřízeného. Že mám pracovní svobodu a zároveň důvěru.

Čeho si vážíte v osobní sféře?

Jednoznačně rodiny, díky ní může člověk fungovat.

Jakým heslem se v životě řídíte?

Všechno jde, jen malé děti se musí nosit. Neházet flintu do žita, podívat se na problém, zhodnotit. Pokud je cena příliš vysoká, nevyplatí se to dělat. Zatím se mi potvrdilo, že většina věcí opravdu jde. Jednoduše se nebát.

 

 

Letní příměstský tábor pro vaše děti

Centrum Kašpar podporuje slaďování práce a rodiny. Společně s Dětskou televizí Liberec organizujeme i pro vaše děti letní docházkový tábor.

Na každý den je pro děti připraven pestrý program s filmovou a televizní tematikou, který začíná v 8:00 a končí v 17:00. Účastníci a účastnice tábora budou natáčet hrané i animované krátkometrážní filmy, vyzkouší si dabing, navštíví studio Českého rozhlasu Liberec, budou pátrat po místech v Liberci, která si zahrála ve filmu. V pauzách mezi aktivitam si zahrají hry s filmovou tematikou nebo si vyzkouší filmový rozbor.

Tábor je určen dětem ve věku cca 9 – 14 let.

Kdy: 14. – 18. 8. 2017 – každý den 8:00 – 17:00 hodin

Cena: 1950,- Kč včetně oběda, svačiny, pitného režimu.

Kde: Prostory Dětské televize Liberec a Centra Kašpar

Kontakt: petra@dtv-liberec.cz; tel.: 731 439 967

Benefit hlídání dětí v domácnostech

Benefit hlídání dětí je určen zaměstnancům a zaměstnankyním spolupracujících firem. Cílem je usnadnění skloubení pracovních a rodičovských povinností. Naše zkušené chůvy pohlídají děti během např. neinfekční fáze nemoci, rekonvalescence, prázdnin či dnů ředitelského volna.

KSM Castings CZ a.s., Hrádek nad Nisou tuto službu ve spolupráci s Centrem Kašpar, z.s. pro své zaměstnané již nabízí.

Informujte se i vy o možnosti zavedení benefitu hlídání dětí. Dozvíte se, jak uvést v život originální benefit na podporu sladění práce a rodiny.

Kontakt:

Simona Zemanová
simona.zemanova@centrum-kaspar.cz

Tel.: 605 233 961

 

Rozvojový program Trh práce

Seberte odvahu a motivaci a nastavte si zrcadlo ve skupinovém kurzu Trh práce. Výuka probíhá hravě, interaktivně a v prostředí lidí, kteří jsou na tom obdobně jako vy – hledají práci a zatím nenacházejí. (Pokračování textu…)