Zpravodaj č. 5/2019: celý rozhovor – Ing. Petra Protivová

Paní Petra Protivová je provozní personalistkou společnosti EMERGE, a.s., na starosti má liberecké a část mladoboleslavských provozů. Do Liberce se přestěhovala nejprve za studiem na Technické univerzitě, město pod Ještědem si ji získalo natolik, že zde zakotvila i profesně. Na svém zaměstnavateli si cení lidského, individuálního a fair play přístupu.

Proč podle Vás společnost EMERGE, a.s. podporuje kampaň „Ušij tašku, zaměstnej člověka“?

Firma zaměstnává především lidi se zdravotním omezením nebo postižením, a tak problematiku zaměstnávání a odpovědného přístupu vnímáme jako širší téma, které přesahuje naše zaměření. Na každého uchazeče se díváme lidským pohledem a snažíme se ho začlenit. Centrum Kašpar také pomáhá lidem se uplatnit, a to odpovídá našemu přesvědčení. Zkrátka podpořit tyto lidi v tom, aby mohli žít plnohodnotný život. To nás spojuje. Pomáháte lidem, kteří jsou znevýhodnění, jsou v něčem odlišní od většiny. Málokdy si uvědomíme, jak je obtížné v takové situaci obstát. Proto je potřeba pomáhat těm slabším. Na Centru Kašpar je sympatické, že podporuje a pomáhá tak, aby lidé dál už mohli sami. Podporuje lidi v jejich samostatnosti a toho si cením.

Co je pro Vás důležité při náboru nových zaměstnaných?

Faktorů je více, ale nejdůležitější je pro mě chuť pracovat a jistá míra pokory. Jsme připraveni se lidem věnovat individuálně a reagovat na jejich potřeby. Pokud uchazeč chce pracovat, má u nás dveře otevřené.

Dalším důležitým faktorem je otevřenost. Naši zaměstnanci vědí, že když přijde jakýkoli problém, mohou za námi přijít a otevřeně situaci řešit. Naším cílem je to, aby se zaměstnanci cítili dobře a chodili do práce s chutí.

V čem spatřujete jedinečnost přístupu EMERGE, a.s. k zaměstnaným ženám a mužům?

Klíčová je u nás schopnost se částečně přizpůsobit možnostem přicházejícího uchazeče. Nejprve podrobně zjišťujeme, co je v možnostech zájemce o práci a teprve poté hledáme vhodnou pracovní pozici a velikost úvazku. Někdy dokonce i novou pracovní pozici pro takového člověka vytvoříme.

Jde o individuální přístup a rovnocenné zacházení. Ve firmě se všichni potřebujeme navzájem. Rovné šance má u nás každý. Vzájemnou spolupráci stavíme na respektu a pokoře. To je naše jedinečná cesta, jak uspět. Pro mě osobně je velmi důležité, že mohu pracovat ve firmě, kde se navzájem známe a můžeme si pohovořit i o soukromých věcech.

Pokud se zaměstnanci narazíme na nějaký větší problém, kterému je potřeba se věnovat podrobněji, můžeme se obrátit na našeho firemního ombudsmana, pana Ing. Tomáše Vašinu. Pozice firemního ombudsmana u nás funguje od roku 2012 a ombudsman často dokáže pomoci jak v pracovních záležitostech, tak v těch soukromých a zejména v těch soukromých se takový přístup opakovaně osvědčuje.

Jaké typy pozic a provozů má společnost EMERGE, a.s. na Liberecku?

Máme především pozice operátor výroby a operátor logistiky. Na Liberecku máme celkem 5 provozů působících v automobilovém průmyslu a jde například o drobnou montáž, přebalování dílů, lepení těsnění, nebo logistické služby. Pracovní náplně jsou různorodé. Vždy hledáme individuální cestu, jak najít pro každého tu jeho ideální práci.

Co byste doporučila lidem, kteří aktuálně hledají práci?

Aby se nejprve dobře podívali, do jaké firmy se hlásí. Pokud člověk chce pracovat, není v dnešní době složité najít nějakou práci. Těžší už je ovšem najít takovou práci, která vás bude bavit a společnost, která se ohlíží i na vaše potřeby. Při pohovoru jsou sledované kromě jiného časté změny zaměstnavatelů a důvody odchodu. Je také důležité si uvědomit, že než člověk naváže nové vztahy na novém pracovišti, chvíli to trvá. Chce to zkrátka nějaký čas vydržet.

Lidem, kterým se například ze zdravotních důvodů nedaří nelézt vhodnou práci, bych doporučila neztrácet naději a víru a myslet pozitivně. Každý pohovor je novým začátkem, předešlé neúspěchy se nepočítají. Nezapomeňte přijít včas a případně se dopředu omluvit.

Sdílejte článek s přáteli

Share on facebook
Facebook