Zpravodaj č. 2/2021: celý rozhovor – Eva Bílková

Eva pečuje o dvě malé děti. Když se po rodičovské dovolené začala rozhlížet po novém zaměstnání, založila si LinkedIn a jak sama říká, vše se dalo do pohybu. Eva pracuje jako technik kvality v oddělení Warranty & Analysis ve firmě Webasto.

Jaká byla vaše situace v době, kdy jste se obrátila na Centrum kašpar?

Na Centrum Kašpar jsem se obrátila během mateřské dovolené. Co všechno centrum nabízí jsem se dozvěděla díky přednášce, kterou Centrum Kašpar uspořádalo v mateřském centru Jablíčko.

Vaše poradkyně mi nejprve nabídli profesní testy. Na základě profesní diagnostiky jsem si vybrala a účastnila se PC kurzu, abych si oživila vše potřebné. Následně jsem se zapojila do skupinového kurzu přípravy na hledání práce, kde jsem se seznámila s profesní sociální sítí LinkedIn.

Využila jste při hledání práce sociální síť LinkedIn. Co vás přimělo k tomu si profil zřídit?

Když se blížil konec mé mateřské dovolené, začala jsem se rozhlížet po novém zaměstnání, neboť v mém původním se právě propouštělo. Bohužel jsem dostala výpověď, což mě velmi mrzelo.  Ve firmě se mi líbilo a práce mě bavila. Založila jsem si LinkedIn a vše se dalo do pohybu.

Říkáte, že zpočátku jste byla k LinkedIn skeptická. Co vaši skepsi ovlivnilo, jakou jste měla o LinkedIn představu? A kdy nastal posun k pozitivnímu vnímání této sociální sítě? Jaké konkrétní kroky jste podnikla? Bylo nutné si profil upravit?

Ano, byla jsem skeptická, neboť nejsem moc aktivní na síti Facebook, a proto jsem si zprvu LinkedIn nechtěla založit. Po založení profilu se mi začaly ozývat personalistky a také z agentur práce.

Ozvala se mi paní Shaferová, že jedna firma v Liberci hledá lidi na kvalitu a zda jim může poslat mé CV. Hned druhý den mi volala personalistka z dotčené firmy, šla jsem na pohovor a práci získala.

Po roce mi bohužel nebyla prodloužena smlouva, aktualizovala jsem si LinkedIn a svoji novou práci mám též díky LinkedIn. Vše proběhlo stejným způsobem. Agentura mě poslala na pohovor a já jsem uspěla.

Kolik času jste investovala do svého LinkedIn profilu? Co jste změnila? Jak dlouho vám trvalo, než jste si profil upravila tak, aby si Vás začali zaměstnavatelé všímat a přišly k Vám ty správné nabídky?

Přiznám se, že na LinkedIn moc času netrávím, pouze jsem si ho založila a když bylo potřeba aktualizovala jsem informace a spustila informaci pro personalisty, že jsem otevřena novým pracovním příležitostem.

V čem vám profil na LinkedIn pomohl? Co Vám přinesl?

LinkedIn mi pomohl najít dvě práce. Pouze jsem si ho založila a upravila, když bylo potřeba.

Jak probíhala konkrétní nabídka přes LinkedIn? Oslovil Vás přímo zaměstnavatel? Co následovalo pak?

Oslovily mě personalistky, které jsem si tzv. přidala do kontaktů. Nebo mě oslovovali z agentur práce a nabízeli mi příležitosti. Ozývají se na základě předchozích zkušeností a dovedností, proto je důležité si do LinkedInu doplnit všechny pracovní zkušenosti, ale také jazykové dovednosti atd.

Využila jste k hledání práce i jiné sociální sítě? Jakým způsobem jste hledala práci?

K hledání práce jsem využila internet, kde jsem sledovala pracovní nabídky na Jobs.cz atd. Také jsem rozeslala své CV a motivační dopis, když mě nějaká nabídka zaujala.

Co byste doporučila lidem, kteří právě teď hledají nové zaměstnání?

Nejprve si napsat kvalitní CV a založit LinkedIn. Sledovat nabídky práce a sepsat motivační dopis, který je zaměřený přímo na konkrétní pracovní místo a firmu, aby zaujal. Vždy, než se uchazeč vydána pohovor, měl by si zjistit co nejvíce o dané firmě a pozici. Je dobré si po mateřské dovolené oživit angličtinu a počítače, neboť na každém pohovoru se zkouší z AJ a občas i z počítačů, i když to poté ani moc nevyužijete.

Jakým heslem se v životě řídíte?

Carpe diem!

Sdílejte článek s přáteli

Share on facebook
Facebook