Zpravodaj č. 4/2020: celý rozhovor – Pavla Petrnoušková

Pavla toužila po práci, kterou bude moci skloubit s rodinou a v té době s péčí o nemocného partnera, myšlenka práce na volné noze bez pevné pracovní doby vyhrála. Do své firmy po čase přijala svou první zaměstnankyni, paní Svátkovou, která tak díky vstřícným podmínkám získala možnost uplatnit se na trhu práce.

Jak jste se k podnikání dostala? Jaké byly vaše začátky?

Zpočátku jsem pracovala jako lektorka v neziskovém sektoru, kde jsem se více dostala k tvoření a pořádání workshopů.  Tvoření mě bavilo už jako malou holku. Měla jsem doma i vzor ve své mamince, která ovládala všechny rukodělné práce. Myslím si, že hlavně té vděčím za to, že mi bylo dáno do vínku tvoření.

V roce 2011 jsem otevřela kreativní dílnu Krasohled, jejíž náplní je od počátku práce s dětmi a dospělými a také výroba a design vlastních kreativních produktů, které prodávám pod značkou  Krasohrátky.

Nyní si uvědomuji, že v mé tehdejší životní situaci to byl velmi odvážný krok, ale zároveň se raduji z toho, že se to podařilo a já mohu dělat práci svých snů.

Začátek se zdál velmi pěkný. Otevřela jsem si kreativní dílnu, měla krámeček s dílnou ve Frýdlantě. Ale bez počátečního kapitálu vám brzy dojde, že to takto nejde. Jakákoliv půjčka v té době vzhledem k rodinné situaci byla nemožná, a tak jsem stála dva roky po otevření vlastní živnosti před rozhodnutím, zda to vážně nezabalit.  V té době jsem měla již pevnou podporu rodiny a blízkých kamarádů, ustála jsem tíživou etapu a podnikala dále. Časem jsem svoje aktivity přesunula do Liberce a od té doby jde všechno mnohem lépe.

Daří se vám skloubit práci a rodinu?

Skloubit rodinu a práci je vždycky obtížné, chvíli trvá, než si člověk najde svůj způsob. Mně se to podařilo, plně mi můj styl vyhovuje a nese výsledky. Občas je třeba pracovní dobu natáhnout do pozdních nočních hodin, ale jsem šťastná, že mohu dělat práci, která mě opravdu naplňuje a těší, to pak člověk snadno ztrácí pojem o čase.

Mnoho maminek začne podnikat právě proto, aby mohly trávit s dětmi více času. Zpočátku to nese nepravidelnou pracovní dobu, ale když děti odrostou, stávají se rychle samostatnými. Navíc vidí, že peníze vznikají vytrvalou prací a sledují rodiče při řešení nejrůznějších situací. Kdysi mi má dcera řekla: „Maminko, mně se líbí, jak si umíš se vším poradit“. To je dar, který přenáším na své děti, nebát se chybovat a hledat řešení.

Kdo vám s podnikáním pomáhá?

S balením výrobků pomáhá maminka, s ostatní přípravou partner. Na zapojení partnera jsem obzvlášť pyšná. Mohu bezpečně říci, že díky tomu se jeho zdravotní stav výrazně zlepšil. I přesto, že sám nikdy netvořil, tak prodej Krasohrátek ho baví a rád se podílí na chodu firmy v rámci svých zdravotních možností.

Cesta k jeho zapojení do firmy byla těžká, ale jednoznačně mohu říci, že je to ta největší odměna v podnikání pro mě, jako partnerku. Když vidíte, jak se zdravotně zlepšuje, začíná mít zájem o spoustu věcí a raduje se s vámi z produktu, který jste vymyslela. Pak se skutečná hodnota peněz výrazně posune.

Stala jste se také zaměstnavatelkou. Do své firmy jste přijala paní Svátkovou, klientku Centra Kašpar. Proč jste se pro ni rozhodla?

Paní Svátkovou jsem opravdu přijala na vaše doporučení. Zaujal mě její těžký životní příběh, a to péče o její dospělou dceru s Downovým syndromem. Sama na vlastní kůži jsem poznala, jak těžké je uplatnění za zády s člověkem s hendikepem. Rozhodla i reference, že ráda tvoří, je pečlivá a pracovitá. Což se tedy potvrdilo.

Dlouho mi nepřišel do cesty tak pracovitý, svědomitý a vstřícný člověk. Občas jsem ji obdivovala, s jakým životním nasazením dokáže zvládat všední dny a nehroutit se z každé malichernosti. Nemluvě o stále dobré náladě.

Již na začátku mi bylo jasné, jak je pro ni důležitá komunikace, setkávání se, přizpůsobení pracovní doby a pozitivní vnímání její postižené dcery.

Co vás na své práci baví a naplňuje?

Určitě je to vzorování nových věcí, kontakt s podobně naladěnými lidmi a práce s dětmi. Vidět jejich zapálení a zapojení do tvůrčího procesu, nadšení ze hry a nekonečnou vlnu kreativity, která přináší stále nové nápady je ta největší odměna a zároveň energie, která mi dokáže dobít po celém dni vybité baterky.

Jaké máte plány do budoucna?

Chtěla bych firmu zprofesionalizovat. V současné době je největší výzvou rozjezd e-shopu a zaměřit se chci také na velkoobchodní prodej. Se svým kreativním domečkem mám velké plány, nabízí tolik krásných možností, kam tento nápad posunout a jak ho dále rozvíjet. Jsem ale perfekcionista a nechávám své nápady dobře uzrát a nespěchám.

Co byste vzkázala lidem, kteří se vracejí do zaměstnání?

Že se dá vše zvládnout, ostatně paní Svátková je toho učebnicový příklad. Určitě to není pro každého snadné, ale pokud převládá chuť a pozitivní přístup, je vše o dost snazší.

Pak je to bezesporu štěstí na zaměstnavatele a jeho přístup. A pokud si sednete a dokážete skloubit pracovní a osobní život jako my dvě, pak je to potěšení na obou stranách.

Máte své životní krédo?

Inspiruje mne Joseph Campbell: „Jdi za svým snem a Vesmír ti otevře dveře tam, kde dřív byly pouze zdi.“

 

Sdílejte článek s přáteli

Share on facebook
Facebook